Final för Karl Idesjö på världscupen

Den första kvaldagen på världscupen i manlig artistisk gymnastik i Osijek i Kroatien är klar och Karl Idesjö är i final i barr!

Med ett riktigt bra program tog sig Karl Idesjö till final med den fjärde bästa poängen i kvalet, 13,85.

Finalen går på lördag, men innan dess kommer Karl köra kval i räck under fredagseftermiddagen.

 

 Se Kalles räckserie här!


 

Kim Wanström som tävlade i fristående placerade sig precis utanför finalen. Han körde en fin serie, med hög svårighet, men fick tyvärr ett större steg och hamnade utanför på sin andra voltlänga. Poängen blev 13,55

 

Christopher Soos tävlade i fristående och barr under dagens tävling och gjorde även han en bra insats. Ett stabilt fristående, som innehöll lite för många steg för att konkurrera om en finalplats (poäng 12,8) och en bra barrserie förutom en större miss i programmet (poäng 11,35).

 

- Vi är nöjda med kvaldagen och det var skönt att vi fick en final, hälsar förbundskapten Fredrik Pierreville från Osijek.

 

 

Se alla resultat här: https://osijekgym.com/en/rezultati/

Läs mer om tävlingen här: http://osijekgym.com/en/

Publicerad: 2019-05-23

UPPTÄCK MER