Riksidrottsmötet 2019 avslutat

I helgen genomfördes Riksidrottsmötet, vilket är idrottens motsvarighet till vårt förbundsmöte och ett antal viktiga beslut fattades i Jönköping.

Gymnastiken representerades av fem ombud - Suzanne Lundvall, Anders Caspár, Henrik Lehman, Pia Josephson och Sanfan Kulsuwan. Dessutom fanns hela ungdomskommittén på plats med varm guidning från Gymnastikförbundets medarbetare Daniel Glimvert.

 


Gymnastikens representanter under RIM. Anna Iwarsson, Gymnastikförbundets ordförande, sitter även i Riksidrottsförbundets styrelse och valdes in för ytterligare fyra år.

 

Några nedslag från mötet följer nedan:

 

Definitionen kring idrott och vad som krävs för att bli medlem i RF röstades igenom och tolv förbund ansökte om medlemskap i RF. Cheerleadingförbundet och Friskis och Svettis var två av dem. Efter ett förslag från Gymnastikförbundet fattades beslut om att skicka tillbaka frågan kring Friskis och Svettis till RF:s styrelse för ytterligare beredning. Vi vill gratulera Cheerleadingförbundet som valdes in som eget förbund medan övriga förbunds ansökningar röstades ned.

 

Läs mer kring anslutningsformerna här.

 

Läs mer om ansökningarna här.

 

Under helgen mottog Margaret Sikkens Ahlquist, Sara Rumbutis, Agneta Göthberg och Stefan Bengtsson sina förtjänsttecken under en fin ceremoni under lördagskvällen.


RF:s förtjänsttecken delades ut under RIM. Grattis!


Här finns all info från RF från Riksmötet.

Publicerad: 2019-05-26

UPPTÄCK MER