Jonas Nordfors och Lina Sjöberg tog varsin trippel på SM i trampolin

SM-finalerna i trampolin och DMT är klara och Jonas Nordfors och Lina Sjöberg gick hem med tre guldmedaljer vardera.

- Jag är väldigt, väldigt nöjd med tävlingen idag. Det som var det viktigaste var att klara VM-kvalgränsen och det gjorde jag idag. Sen är det såklart inget minus att det blev tre guld, säger Jonas och fortsätter:

- Jag är mest nöjd över den individuella hoppningen. Där har det strulat lite innan. Men idag skärpte jag mig och jag fick med mig den sköna känslan jag hade på Europeiska Spelen i Minsk, avslutar Jonas som nu tar en veckas välförtjänt semester.

 


Nöjd Jonas i den indivuduella trampolinfinalen.

 

- Äntligen! Den här trippeln har jag längtat länge efter och det är lite kul att den kommer i år, när jag trodde chansen var mindre. Detta då jag och Alva inte normalt sett tränar och tävlar i synkron trampolin, säger Lina Sjöberg direkt efter tävlingen.

 

Lina Sjöberg vinner den individuella trampolintävlingen

Det var ett ungt startfält i damernas individuella trampolintävling där tre av finalisterna tävlade sitt första senior-SM här i Malmö. Lina Sjöberg kom in som ledare från kvaltävlingen där hon satte nytt personbästa. Hon behöll lugnet i finalen och vann tävlingen på fina poängen 49.910.

Linnea Larsson från Friskvårdsklubben Tor var trea förra året. Med en mycket fin serie utmanade hon Lina och tog hem silvermedaljen.

 • Lina Sjöberg
 • Linnea Larsson
 • Linn Bohlinder

 

Hög kvalitet på herrarnas individuella tävling

I herrarnas final stod kampen mellan topptrion från kvalet, Jonas Nordfors, Oscar Smith och Måns Åberg och alla tre levererade serier på topp. Till slut blev det Jonas som tog hem segern före klubbkamraten Måns Åberg.

 • Jonas Nordfors
 • Måns Åberg
 • Oscar Smith

  

Jonas sjunde guld i DMT

Jonas Nordfors avslutade dagen på ett strålande sätt genom att ta sitt sjätte guld i DMT. Två i tävlingen blev Gustav Tingelöf från Uppsala GF.

 • Jonas Nordfors
 • Gustav Tingelöf
 • Linus Oledal

 

Nionde raka segern i DMT för Lina Sjöberg

Lina Sjöberg visade verkligen att hon är regerande världsmästare i DMT under dagens tävlingar. Med två väldigt svåra och stabila hopp tog hon hem sin nionde raka SM-seger i DMT. Linnea Larsson tog silver även i denna gren.

 • Lina Sjöberg
 • Linnéa Larsson
 • Siri Elisson

 

Lina Sjöberg och Alva Lemoine svenska mästarinnor i synkron trampolin

Lina och Alva, som tävlar för Uppsala GF var först ut i startfältet och tog grepp om tävlingen direkt med finalens svåraste serie som de också körde mycket bra. Med poängen 43.95 vann de årets SM.

 

 

Nöjda och glada vinnare i synkrontävlingen!

 

 • Lina Sjöberg Uppsala GF/Alva Lemoine Uppsala GF
 • Linnea Larsson Friskvårdsklubben Tor/Sofia Redman TK Levo
 • Lovisa Widbom/Moa Thorstensson, Frisksportsklubben Tor

 

Jonas Nordfors och Måns Åberg försvarar sitt guld i synkron trampolin

I herrarnas tävlingar var det tre tävlande par med på dagens SM. De kom från Upplands-Väsby GK, TK Levo och Uppsala GF. Jonas Nordfors och Måns Ågren, nyss hemkomna från Europeiska Spelen körde den absolut svåraste serien och vann guldet med relativt stor marginal till tvåan och trean med poängen 49.300. Jonas och Måns försvarade därmed sitt guld från förra året.

 • Jonas Nordfors/Måns Åberg, Uppland-Väsby GK
 • Andreas Fältman/Gustav Tingelöf, Uppsala GF
 • Alvin Olsson/Hugo Samuelsson, TK Levo

 

 

Jonas och Måns, bäst i Sverige i synkron trampolin.

 

 

 

 

 

 

 

Alla resultat från trampolintävlingarna hittar du här: https://sporttech.io/events/45c7ae2d-c130-4a16-6225-3f0a662bd2cc/ovs/event/TRA

Publicerad: 2019-06-29

UPPTÄCK MER