Uttagningsbesked inför sommarens EYOF

Nu är det klart vilka gymnaster som kommer representera Sverige i kvinnlig artistisk gymnastik på Europaungdoms-OS (EYOF) i Baku.

EYOF går i Baku 21-27 juli och tre av våra juniorgymnaster kommer att åka till Baku med resten av den Svenska truppen. De är:

 

  • Jennifer Williams
  • Nathalie Westlund
  • Emelie Westlund

 

De kommer få sällskap av Marcus Stenberg, William Sundell och Vilgot Hyll som tävlar i manlig artistisk gymnastik.

Läs mer om truuppen på SOK:s webb.

 

FAKTA/Europaungdoms-OS (EYOF)

Europaungdoms-OS, eller European Youth Olympic Festival som det heter på engelska, brukar förkortas till EYOF. Tävlingen arrangeras vart annat år, både på vintern och på sommaren. Festivalen arrangerades för första gången 1991. Den är tänkt som en första introduktion till den olympiska världen för europeiska ungdomar i åldrarna 14-18 år och är i många idrotter även en internationell tävlingsdebut. I år arrangeras tävlingen i Azerbajdzjans huvudstad Baku 21-27 juli.

Läs mer om EYOF här: https://sok.se/olympiska-spel/tavlingar/eyof/baku-2019.html

Publicerad: 2019-07-03

UPPTÄCK MER