EM-brons i tripplar till Isa Vigren

I specialgrenen "tripplar" som avslutade årets EM i hopprep tog Isa Vigren från Kämpinge gymnastikförening hem bronset.

EM-tävlingarna i österrikiska Graz avslutades ikväll med grenen tripplar. Den är fristående ifrån totaltävlingen och genomfördes efter de individuella seniortävlingarna. Tripplar går ut på att orka göra så många tripplar som möjligt efter varandra. Tävlingen går inte på tid utan handlar om att rent fysiskt orka så många som möjligt. Det gäller att vara både fysiskt stark och att få in rytmen.

Isa Vigren från Kämpinge gymnastikförening lyckades med 122 tripplar i rad och med den prestationen var EM-bronset hennes. Vann gjorde Olivia Gessner från Tyskland på 172 st och på två blev danskan Mathilde Larsen som gjorde 147 st. Svenskan Ellen Forssell, även hon från Kämpinge, deltog också och kom på en nioendeplats.

På herrsidan var det den regerande svenska mästaren i hopprep, Felix Vigren från Kämpinge gymnastikförening, som lyckdes bäst av svenskarna. Med 149 st tripplar blev Felix fyra. Även Svante Bengtsson från Höganäs Gymnastikförening deltog och kom på en nioendeplats.

Samtliga resultat för damernas tripplar finns att se här: http://www.wejump.net/#/MASTERS/EC/Female//mtriples

Samtliga resultat för herrarnas tripplar finns att se här: http://www.wejump.net/#/MASTERS/EC/Male//mtriples

Publicerad: 2019-07-21

UPPTÄCK MER