Succé för svenska killarna i lagtävling och mångkampskval

Dagens lagtävling och kval till mångkamp samt grenfinaler blev en succé för de svenska killarna.

Laget, bestående av Marcus Stenberg, William Sundell och Vilgot Hyll, gick igenom 17/18 serier utan större misstag och placerade sig på en fin 14:e plats med poängen 148,9. Det är mer än fyra poäng bättre än resultatet från junior-VM som gick i Györ för tre veckor sedan.

Alla killarna, Marcus, William och Vilgot gjorde även en bättre individuell prestation än under JVM. William gjorde personbästa i mångkampen och blev med poängen 12,65 i bygelhäst placerad på en 16:e plats av 81 deltagare. Vilgot tog en nytt personbästa på mästerskap med poängen 69,450.

Förutom lagets nästintill perfekta tävling tog Marcus en finalplats i mångkampen med en 22:a plats i kvalet på poängen 76,300 vilket också är personbästa för honom.

Finalen går på torsdag kl. 10:00-12:15 svensk tid och streamas.

Samtliga resultat från tävlingarna finns att se här:

Mångkamp

Fristående

Räck

Barr

Bygelhäst

Ringar

Hopp

Lagtävling

Publicerad: 2019-07-23

UPPTÄCK MER