Sök medel från Idrottslyftet senast 30 sep

Syftet med Idrottslyftet är att utveckla verksamheten så att barn och unga i åldern 7 - 25 år väljer att idrotta i förening och stimuleras till ett livslångt idrottande i föreningsidrotten. Sök senast 30 september.

Senast den 30 september behöver din förenings ansökan till Idrottslyftet komma in till oss. Bidrag från Idrottslyftet syftar till att möjliggöra positiv utveckling och spridning av gymnastiken över hela landet och riktar sig till föreningar med verksamhet för unga mellan 7-25 år.

Exempelvis har en gymnastikförening kunnat köpa in en mjuk plint och en mjuk matta för att flera av föreningens gymnaster med funktionsnedsättning ska våga prova nya saker. Andra föreningar har utbildat ledare och på så sätt kunnat starta upp fler grupper. På vilket sätt kan det göra skillnad i din förening?

Klicka här för att läsa mer om hur du går tillväga för att söka idrottslyftsmedel.

Publicerad: 2019-09-24

UPPTÄCK MER