Jonna tog första steget på vägen mot OS i Tokyo 2020

Kvaltävlingen på VM i artistisk gymnastik i Stuttgart är nu avslutad. Prognosen är att Jonna Adlerteg, genom sin prestation i mångkamp, har placerat sig på en kvalplats till OS i Tokyo.

En officiell bekräftelse från det Internationella Gymnastikförbundet förväntas först efter nästa veckas grenfinaler, som följd av att ett komplext kvalifikationssystem fortfarande kan påverka utfallet. Men prognosen är god.

- Det är viktigt att komma ihåg att det att uppnå en kvalplats INTE är det samma som att bli uttagen. Att uppnå en kvalplats är första steget i uttagningsprocessen. Processen fortgår alltså och i slutändan är det Sveriges Olympiska Kommitté som avgör eventuell medverkan på OS, säger landslagschef Jonas Juhl och fortsätter:

 

- Här och nu gläds vi med Jonna som genom sin prestation i mångkamp har tagit ett kliv närmare eventuell medverkan på OS.

 


Jonna Adlerteg, tillbaka på mångkampsscenen igen! 

Publicerad: 2019-10-05

UPPTÄCK MER