EUROGYM 2020 – vill din förening delta på ett av Europas största uppvisningsevenemang?

Nu finns möjligheten att representera Svensk Gymnastik och uppleva ett av Europas största uppvisningsevenemang. EUROGYM2020 går av stapeln på Island nästa sommar - men redan nu behöver vi ha in er intresseanmälan.

EUROGYM är ett av Europas största gymnastikevenemang helt utan tävlingsinslag för ungdomar mellan 12 och 18 år, där alla nivåer och discipliner är välkomna. Nästa sommar hålls evenemanget i Reykjavik på Island 12-16 juli.


Alla som tillhör en gymnastikförening och är mellan 12-18 år kan delta som grupp på EUROGYM 2020. En grupp behöver bestå av minst 6 deltagare och en ledare, det finns ingen övre gräns. Uppvisningen behöver vara mellan 4-6 minuter. 

Under veckan deltar ni i gatuuppvisningar, workshops, storslagna öppnings- och avslutningsceremonier, och har möjlighet att träffa och träna med andra gymnaster från hela Europa.

Vill din förening vara med? Senast den 10 november behöver vi ha in er intresseanmälan.

Läs mer om evenemanget och hur ni anmäler er på http://www.gymnastik.se/eurogym2020

Publicerad: 2019-10-25

UPPTÄCK MER