Koreografer och tränare – inspireras av Olympia Dragouni

Den grekiska koreografen Olympia har i över 25 år coachat gymnaster, utvecklat deras gymnastiska kvalitéer och kreativitet i uppvisningsprogram. Maria Ståhl från uppvisningskommitén fick en pratstund under ett infomöte för Golden Age Gym Festival.

Maria Ståhl, medlem i uppvisningskommittén, fick en inspirerande pratstund med den grekiska koreografen Olympia under ett informationsmöte för Golden Age Gym Festival på Kreta. Här delar de med sig av ett par tips till dig som tränare/koreograf.

Olympia har i över 25 års tid coachat gymnaster i olika åldrar för att utveckla deras gymnastiska kvalitéer men framförallt skapa en grupp som utvecklas och har skoj tillsammans genom olika former av kreativa uppvisningsprogram.

Olympia och hennes grupp ”The Wolves” framträdde bland annat med programmet med samma namn under Gym for Life Challenge och tog emot en av guldmedaljerna. Ett program som blivit mycket uppskattat och har fantastiskt många visningar på sociala medier. Du kan se det här eller i klippet nedan:


Frågor och svar med Olympia Dragouni.Vad är det bästa med uppvisningsgymnastik?

I believe that the art can add a new dimension to every aspect of life. Especially in gymnastics if all these exercises, movements, energy and beauty are combined with an idea then the result is extremely good. The inspiration comes from life, observing the nature, reading a book, watching a movie, a theatrical play or attending a painting exhibition. Athletes are happy as they become representatives of these ideas through choreographies.

Vad är viktigt att tänka på som tränare?

Most of my athletes come from Gymnastics for All. We have created a training system in which they develop techniques in artistic gymnastics, power, flexibility and especially dance technique from the first moment. When I train, I like the existence of harmony and I love paying attention to every single athlete. It is important for them to know that you see their improvement.

Vad är viktigt för att attrahera publiken?

The team should capture the audience's attention from the very first moment so they must have a very impressive appearance and presentation according to the theme. The program should attract the audience’s attention through the music, the patterns, the act, setting (if there is). Each program should be a small performance. It is successful when you convey all this movement, concern, joy you have chosen as a theme to the audience.

Tips till andra tränare:

  • We should set goals for each athlete. We should determine what we want him to achieve every year.
  • We should manage to unite the team through various activities such as excursions and meetings, so we have a good team spirit.
  • The coaches should make plans for the team such as participations in events in order to focus on their goals.

Publicerad: 2019-10-30

UPPTÄCK MER