Uppesittaren – en stor intäktsmöjlighet för gymnastikföreningar!

BingoLotto som uppesittartradition dagen före julafton verkar bara bli starkare. I samarbete med vår sponsor Folkspel erbjuder vi alla våra föreningar att sälja BingoLottos uppesittarlotter och tjäna pengar till föreningen.

Försäljning av BingoLottos Uppesittarlotter är en stor del av många föreningars årliga intäkt och genererade 2018 ett överskott på 52 miljoner varav 519 000 kr till gymnastikföreningar inom Svensk Gymnastik. Genom att engagera era medlemmar och börjar sälja i god tid ökar möjligheten att förverkliga några av föreningens drömmar och mål. När alla hjälps åt blir belastningen minimal och utdelningen maximal! Varför inte mobilisera medlemmarna i din förening också?

Uppesittarlotten finns i tre olika varianter: enkellott, dubbellott och X5 (ger 5 ggr vinsten!). BingoLottos Uppesittare syns i TV-reklam, utomhusreklam, i butiker och hos föreningar. Folkspels massiva marknadsföring av Uppesittarlotten under december månad blir en stor draghjälp i försäljningen. Efterfrågan är stor vilket gör lotterna lättsålda och pengarna lättförtjänta!

Hur gör vi för att sälja? Kontakta Folkspels innesäljare på tel 0771-72 72 00 om du vill beställa lotter eller har frågor.

 

Publicerad: 2019-10-31

UPPTÄCK MER