Fina friståenden av Kim och Filip i kvaltävlingen

Startfältet var starkt och med två fina friståenden på världscupen i Cottbus placerade sig svenskarna på plats 14 och 15.

Kvalets totalpoäng för Kim Wanström och Filip Lidbeck skiljde sig inte mycket åt. Båda killarna genomförde en bra tävling. Kim var först ut och förutom en fot utanför i inledningen gjorde han inga stora missar. Han hamnade på 14:e plats på poängen 13.733.


Filip körde igenom sitt fristående enligt förväntningarna och fick en hög utförandepoäng. Däremot behöver han arbeta upp svårigheten för att på sikt kunna nå högre placeringar. På dagens kvaltävling blev det placering 15, precis bakom Kim, på poängen 13.700. 


Se samtliga resultat här.

Imorgon fredag med start kl 16:30 går kvaltävlingarna i hopp, barr och räck där ovanstående två gymnaster får sällskap av Karl Idesjö. Läs mer om tävlingarna här.

Publicerad: 2019-11-21

UPPTÄCK MER