Rytmisk gymnastik och truppgymnastik på SM-veckan 2021

Sedan en tid tillbaka står det klart att under SM-veckan i Halmstad 2021 medverkar både den rytmiska gymnastiken och truppgymnastiken.

I våras fattades det inte helt oväntade beslutet att sommarens SM-vecka i Halmstad flyttas fram på grund av Covid-19. Den kommer istället att genomföras 30 juni – 6 juli 2021. Beslutet innebär att Linköping får vänta ett år på sitt värdskap.

Tanken för årets SM-vecka var att vi skulle representeras av den rytmiska gymnastiken, men efter en ny ansökan erbjuds truppgymnastiken som enda nya idrott utifrån den liggande planeringen att få vara med på SM-veckan 2021, vilket känns väldig roligt.

SM i rytmisk gymnastik arrangeras av Halmstad RG och truppgymnastiken arrangeras av Halmstad Frigymnaster.

Läs mer om SM-veckan på RF:s webb.

Publicerad: 2020-02-02

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer