Bidrag för verksamhet för 65+

En bild

Föreningar med verksamhet för målgruppen 65+ kan nu söka engångsbidrag från Riksidrottsförbundet (RF) och med anledning av det arrangerar Gymnastikförbundet ett infomöte den 16 november.

Med kort varsel, då ansökningstiden går ut 30 november bjuder Gymnastikförbundet in till ett informationsmöte om hur din förening som har verksamhet för målgruppen 65+ kan söka bidrag från RF. Under mötet kommer vi gå igenom hur ansökan går till och vad föreningar kan söka för.

Gymnastikförbundet uppmuntrar verkligen alla föreningar som har haft verksamhet för målgruppen 65+ att ta chansen att söka detta bidrag. Möjligheten att söka gäller alla idrottsföreningar som idag bedriver, eller sedan 1 januari 2019 bedrivit, idrottsverksamhet där personer som är 65 år eller äldre har deltagit.

Datum: Måndag 16 november kl. 19.30-20.30

Plats: Teams Microsoft Teams-möte

Klicka här för att delta i mötet.

Läs mer om ansökan här.

Väl mött digitalt 16 november kl. 19.30

Publicerad: 2020-02-12

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer