Danmark kommer inte arrangera EM i truppgymnastik i april

En bild

Idag nåddes vi av den mycket tråkiga nyheten att EM i truppgymnastik inte kommer gå i Danmark i april 2021 som planerat.

Det danska förbundet GymDanmark har meddelat att de inte kommer kunna arrangera tävlingen med anledning av pandemin. Det är såväl ekonomiska som praktiska frågor som ligger bakom beslutet. Allt fler länder i Europa inför nu också restriktioner som innebär att gymnasterna inte kan träna fullt ut, något som är helt avgörande för att kunna tävla och prestera på ett internationellt mästerskap.

Läs mer om det tunga beslutet GymDanmark har fattat här.

Idag har också det European Gymnastics har gått ut med en förfrågan om det finns någon alternativ arrangör till mästerskapet. Vi återkommer när vi har mer information kring om mästerskapet kommer flyttas till annan ort och datum eller om det kommer ställas in.

Publicerad: 2020-02-20

UPPTÄCK MER