Ändrade förkunskapskrav och konverteringsnycklar när träningslära och ledarskap lanseras

Träningslära

Gymnastikförbundet lanserar helt nya kurser i träningslära och ledarskap som ersätter nuvarande teorikurser steg 1-3. Det innebär att förkunskapskraven ändras.

Från och med 1 januari 2021 får alla discipliner tillgång till nya kurser med delvis nya teorier och nytt innehåll. I och med att de nya kurserna ersätter befintliga ändras förkunskapskraven för samtliga discipliner.


Period för konvertering i träningslära och ledarskap sker mellan 1 januari - 31 juli 2021. När konverteringsperioden har passerat finns endast begränsademöjligheter till konvertering, för ledare som varit från verksamheten. Det är den aktiva ledarens eget ansvar, tillsammans med föreningen, att säkerställa att konverteringen sker under rätt period.


Ta del av våra dokument med förkunskapskrav och konverteringsnycklar.

Publicerad: 2020-02-24

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer