Skärpta allmänna råd i Stockholm, Östergötland och Västra Götaland

UPPDATERAD 19 NOV: Folkhälsomyndigheten har idag i samråd med smittskyddsläkaren i regionerna Stockholm, Östergötland och Västra Götaland fattat beslut om skärpta allmänna råd.

Med anledning av dessa regionala allmänna råd, som gäller alla som vistas i Stockholm, Östergötland och Västra Götaland, rekommenderar Gymnastikförbundet att föreningar i länen ställer in alla träningar, läger och tävlingar fram till och med den 13 december. Detta gäller all verksamhet både inomhus och utomhus. Träningar för barn och ungdomar födda 2005 eller senare kan dock genomföras, men då bör man undvika övningar med passning, då fysisk kontakt ska undvikas.

Mer info om de regionala restriktionerna hittar du här.

Publicerad: 2020-03-10

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer