Skärpta allmänna råd i Kalmar, Norrbotten, Västerbotten och Blekinge

En bild

Folkhälsomyndigheten har idag i samråd med smittskyddsläkare i regionerna Kalmar, Norrbotten och Västerbotten fattat beslut om skärpta allmänna råd. Utöver dessa län har Region Blekinge gått ut med skarpa uppmaningar till invånarna i regionen.

Med anledning av dessa regionala allmänna råd, som gäller alla som vistas i de tre regionerna, rekommenderar Gymnastikförbundet att föreningar i Kalmar, Norrbotten och Västerbotten ställer in alla träningar, läger och tävlingar fram till och med den 8 december. Detta gäller all verksamhet både inomhus och utomhus. Träningar för barn och ungdomar födda 2005 eller senare kan genomföras, men då bör man undvika övningar med passning, då fysisk kontakt ska undvikas.

Läs mer om uppmaningarna i Blekinge på RF-SISU Blekinges hemsida.

Mer info om de regionala restriktionerna hittar du här.

Publicerad: 2020-03-14

UPPTÄCK MER