Skärpta allmänna råd på Gotland och i Värmland, Västmanland och Dalarnas län

En bild

Ytterligare fyra län har idag fått allmänna skärpta råd efter beslut av Folkhälsomyndigheten i samråd med smittskyddsläkare i regionerna.

Med anledning av dessa regionala allmänna råd, som gäller alla som vistas i de fyra regionerna, rekommenderar Gymnastikförbundet att föreningar på Gotland och i Värmland, Västmanland och Dalarnas län ställer in alla träningar, läger och tävlingar fram till och med den 10 december.

Detta gäller all verksamhet både inomhus och utomhus. Träningar för barn och ungdomar födda 2005 eller senare kan genomföras, men då bör man undvika övningar med passning, då fysisk kontakt ska undvikas.

Mer info om de regionala restriktionerna hittar du här.

Publicerad: 2020-03-15

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer