Skärpta allmänna råd i Gävleborgs- och Västernorrlands län

En bild

Folkhälsomyndigheten har i samråd med smittskyddsläkare i regionerna Gävleborg- och Västernorrland fattat beslut om skärpta allmänna råd.

Med anledning av dessa regionala allmänna råd, som gäller alla som vistas i de två regionerna, rekommenderar Gymnastikförbundet att föreningar på Gävleborg och Västernorrland ställer in alla träningar, läger och tävlingar fram till och med den 13 december. Detta gäller all verksamhet både inomhus och utomhus. Träningar för barn och ungdomar födda 2005 eller senare kan genomföras, men då bör man undvika övningar med passning, då fysisk kontakt ska undvikas.

Mer info om de regionala restriktionerna hittar du här.

Idag höll regeringen en presskonferens där de presenterade ett förslag på att allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än åtta deltagare ska förbjudas från och med den 24 november. Detta förslag går nu ut på remiss och Gymnastikförbundet återkommer när vi vet mer om förslaget och dess konsekvenser för vår verksamhet.

Publicerad: 2020-03-16

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer