För vem finns ungdomsidrotten? UR:s serie Idrottens himmel och helvete

En bild

Missa inte UR:s serie Idrottens himmel och helvete som lyfter viktiga frågor kring barn- och ungdomsidrotten - en serie som granskar och belyser problematik som både de som idrottar och de som leder idrott ställs inför.

Programserien som sänts tidigare, 2014 och 2015, tar i denna säsong upp bland annat om ätstörningar, jämställdhet och barnkonventionen som nu är svensk lag.

Serien består av sex program med olika teman:

  1. Idrott och kriminalitet/matchfixning
  2. Psykisk ohälsa
  3. Normer/jämställdhet
  4. Anorexia Nervosa
  5. Rätten till idrott/utanförskap
  6. Barnkonventionen

I anslutning till seriens olika teman håller RF-Sisu ett livesänt lunchsamtal på 30 minuter. Imorgon fredag kockan 12.00 är temat Barnkonventionen. Veckans gäst är Åsa Ekdahl, medicinsk koordinator och projektledare för utvecklingsfrågor på Gymnastikförbundet.

För att delta i lunchsamtalet imorgon fredag kl. 12.00 anmäler du dig här


Läs mer om Idrottens himmel och helvete på Riksidrottsförbundets webb


Se hela serien på UR play

Riksidrottsförbundet har varit en rådgivande roll och SISU Idrottsutbildarna har tillsammans med UR tagit fram ett antal korta filmer som diskussionsunderlag, "pratstartare", för att underlätta samtal och utveckling i förening och förbund.

Publicerad: 2020-04-09

UPPTÄCK MER