VM i Parkour 2021 återigen framflyttat

Miranda parkour på industri

Det första världsmästerskapet i parkour som organiseras av International Gymnastics Federation (FIG) har nu skutits upp en andra gång på grund av coronapandemin.

FIG har kommit överens med Japan Gymnastics Association (JGA) att åter igen skjuta upp det första Parkour-världsmästerskap som var planerat att äga rum i Hiroshima 26–28 mars 2021.

Världsmästerskapet i FIG Parkour skulle ursprungligen ägt rum i april 2020, men sköts upp till mars 2021 på grund av coronapandemin. Men med tanke på nuvarande restriktioner och fortsatta svårigheter anser FIG det mest lämpliga alternativet är att flytta fram världsmästerskapet till ett senare tillfälle, för att möjliggöra deltagande av idrottare från alla länder som förväntades delta. Ett nytt datum är ännu inte satt.

Publicerad: 2021-02-02

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer