SVT köper rättigheterna till gymnastikens internationella mästerskap fram till 2024

Folkhav med personer i sverigetröjor längst fram, viftandes med svenska flaggor.

Idag kom glädjande nyheter från SVT! De har valt att köpa in alla sändningsrättigheterna till VM och EM i gymnastik 2021-2024.

- Det här är en fantastisk nyhet för Svensk Gymnastik! Att SVT med sina höga tittarsiffror och genomarbetade produktioner nu har köpt in rättigheterna från våra två internationella förbund och därmed möjliggör för den svenska tv-publiken att löpande kunna följa de stora mästerskapen är något vi har önskat under många, många år. Nu ser vi fram emot ett nära samarbete med SVT för att kunna bidra till fina sändningar och sprida gymnastiken än mer, säger Lotta Darlin, marknads- och kommunikationschef på Gymnastikförbundet.

Exakt vilka mästerskap SVT kommer att sända återkommer vi till. Först ut ligger EM i artistisk gymnastik den 21-25 april. Där kommer AnnaMaria Fredholm och Veronica Wagner att hålla i sändningarna från Basel i Schweiz.

Läs mer på SVT:s webb här.

Läs mer om EM i artistisk gymnastik här.

Publicerad: 2021-03-31

UPPTÄCK MER