Janie Ahlström uttagen till SOK:s tränarprogram Olympisk Offensiv

Janie med sin tränare

Olympisk Offensiv är ett tränarprogram för att matcha fram fler kvinnor till tränare i OS-truppen och för aktiva i Topp och Talang.

20 lovande kvinnliga tränare har utsetts och en av dem är Janie Ahlström som är tränare i kvinnlig artistisk gymnastik i den Malmöbaserade föreningen Motus-Salto.

Framtida hållbart ledarskap är den röda tråden i SOK:s satsning för att locka fler kvinnor att satsa på en tränarkarriär. Målet med Olympisk Offensiv – kvinnliga tränare är att antalet kvinnliga tränare i OS-truppen ska gå från beklämmande tio procent till 35-50 procent med sommar-OS i Los Angeles 2028 och vinter-OS 2030 som huvudmål.

Läs mer om Olympisk Offensiv här

Stort grattis Janie!

Publicerad: 2021-05-03

UPPTÄCK MER