Uppvisningsgymnastik med bollkoll

Uppvisning boll utanför rådhuset i Norrköping, laget i vita dräkter.

I uppvisningssammanhang är Stockholmsflickorna en rutinerad förening. Under pandemin har de visat på stor kreativitet för att hålla verksamheten i gång.

Gymnastikföreningen Stockholmsflickorna hade fått den stora äran att vara med att inviga EUROGYM på Island sommaren 2020. Uppvisningsgruppen som består av elva tjejer mellan 16-20 år och deras tränare hade laddat med att välja tema, musik och tränat 2-3 ggr/vecka. Men sen kom pandemin…

Hur ställer man om och vilket mål ska man ha när alla träningar är inställda och uppvisningar och utlandsresor inte är tillåtet?

- Äntligen sen-vinter 2021 fick vi börja träna igen. Alla internationella gymnastikfestivaler ställdes in en efter en annan - EUROGYM 2021, Kieler Woche och Ricciones Festival del Sole. Och tyvärr är de svenska uppvisningstillfällen få. Lösningen fick bli en miniturné utan förbokad publik, berättar tränare Maria Lindgren, som tillsammans med Jessica Mölsä är den som sätter samman programmen.

I två minibussar blev det en miniturné med många stopp och två nätter på hotell/vandrarhem. Det blev flera lyckade uppvisningar för den publik som stannade till för att titta på Stockholmsflickorna i de olika parker och torg där de visade upp sig.

Uppvisning boll laget går i skogen, vita dräkter

Uppvisning i naturnära miljö. Stendörrens naturreservat i Nyköping.

Stoppen under turnén var:

  • Stendörrensnaturreservat, Nyköping
  • Rådhusparken och Industrilandskapet, Norrköping
  • Jullita gården, Katrineholm
  • Munktellmuseét och badet, Eskilstuna
  • Fristadsparken, Eskilstuna
  • Ugglanspark, Strängnäs
Uppvisning boll utomhus, lag med gula kjolar.

Här befinner sig Stockholmsflickorna på Jullita gård i Katrineholm.

- Vi planerar fler turnéer i framtiden. Kanske din stad eller gymnastikförening vill ha besök?, avslutar Maria.

Här kan du se fler filmer från uppvisningarna

Här kan du läsa mer om Stockholmsflickorna och verksamheten i föreningen.

Publicerad: 2021-08-03

UPPTÄCK MER