Alla kan gympaledare får utmärkelsen årets parasportledare!

Simone Sköldin i röd Alla kan gympa t-shirt

I förra veckan nåddes vi av det glada beskedet att Region Sörmland har utsett Simone Sköldin, en av våra Alla kan gympaledare till årets parasportledare.

- Det är fantastiskt roligt när Alla kan gympa uppmärksammas på det här sättet och Simone är med sin glöd och glädje helt rätt person att få den här utmärkelsen, säger Lotta Nilsson, från IK EskilstunaGymnasterna.

Radio Sörmland gjorde en intervju med Simone där hon berättar om utmärkelsen och om varför att vara ledare för Alla kan gympa är det bästa som finns. Simone får också ta emot ett stipendium på 10 000 kronor.

-Simone verkligen brinner för den här målgruppen och vill att så många som möjligt ska få möjlighet att röra på sig och delta i gymnastik oavsett motoriska förutsättningar”, fortsätter Lotta.

Stort grattis Simone!

Intervju med Simone Sköldin i P4 Radio Sörmland

Läs mer om Alla kan gympa

Publicerad: 2021-10-25

UPPTÄCK MER