Nya stjärnor tog plats på SM i trampolin

Måns Åberg hopp

I helgen genomfördes SM i trampolin och DMT i Örkelljunga och vi fick se flera gymnaster ta emot sina första SM-tecken.

I herrarnas tävling hade den regerande mästaren i trampolin Jonas Nordfors en bra kvaltävling. Dock blev det lite missar i finalen och då fick Måns Åberg sin chans och fick med sig SM-tecknet hem till Upplands Väsby – hans första individuella SM-vinst sen 2013. Silvret gick till Vilhelm Billvén Edhammer från TK Levo och bronset gick till Adrian Lind från Uppsala GF.

Måns Åberg på prispallen för guld i individuell trampolin

Måns Åberg, högst på pallen i den individuella trampolintävlingen.

I den synkrona tävlingen blev det en mängd urhoppningar i finalen. Gustav Andersson och Alvin Olsson från TK Levo lyckades emellertid fullfölja sin serie och det räckte hela vägen till guld.

I DMT-finalen dit den regerande SM-mästaren Jonas Nordfors inte kvalificerade sig, vann förstaårssenioren Jacob Carlén från skåneklubben FK Tor sensationellt efter en mycket fin finalhoppning. Silvret gick till Gustav Tingelöf och bronset till Adrian Lind, båda två tävlande för Uppsala GF.

Jacob Carlén på prispallen för guld

Stort grattis till Jacob Carlén, vilket första SM i DMT!

På damsidan blev det också tronskifte i DMT. Den regerande världsmästarinnan Lina Sjöberg som tävlar för Uppsala GF fick efter en mindre lyckad finalhoppning se sig besegrad av klubbkompisen Clara Melin som gjorde sitt livs tävling. Tilda Berg tog hem silvret och Mathilda Tullgren fick ett SM-brons, båda två kommer från hemmaklubben Klippans GK. Lina slutade på en femte plats.

I trampolinhoppningen fick Lina emellertid med sig ett guld hem genom seger i den synkrona hoppning där hon bildade par med Thea Liljeroth från Gefle Flyers GF. Thea hade lyckats full ut med formtoppningen och hon vann även den individuella tävlingen på personbästa 49,655. Silvret gick till Sjöberg och bronset till Hanna Rydén från Upplands Väsby GK.

Thea Liljeroth på prispallen för guld

Två guld till Thea Liljeroth på detta SM, synkron trampolin och indivuduell trampolin.

Publicerad: 2021-11-08

UPPTÄCK MER