Nomineringsprocessen till styrelse och juridisk nämnd igång

Person som håller i röstkort

Valberedningen har nu startat arbetet inför val till styrelsen och juridiska nämnden vid årsmötet 2022 och behöver er support med att få in nomineringar.

Glöm inte att sista datum för att använd er demokratiska möjlighet att påverka är 31 december. Här kan du läsa vad gäller vilka personer som står på omval och vilka som kandiderar respektive vill lämna sitt uppdrag.

- Till förbundsstyrelsen lägger vi i år extra vikt vid att hitta kandidater som stärker mångfalden i styrelsen. Vi vill ha en styrelse som representerar rörelsen och alla dess medlemmar/verksamheter med ledamöter som tydligt kan och vill vara med i arbetet med att förverkliga "Strategisk plan 2028". Den som nomineras bör vara tillfrågad och visat intresse för att vara med samt beredd på att lägga ner den ganska omfattande tid som uppdraget kräver, säger valberedningens ordförande Patrik Tengwall.

Publicerad: 2021-11-30

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer