Välkommen till Förbundsmötet 2022

En bild

Varmt välkommen till decenniets första fysiska förbundsmöte som går i Växjö den 23-24 april.

På Förbundsmötet kan du vänta dig ett intressant program där hållbarhet står i fokus. Mötet inleds lördag morgon med öppna forum då vi får möjlighet att diskutera två inkomna motioner till förbundsmötet som handlar om miljöns plats på agendan inom Svensk Gymnastik och rätten till likvärdigt stöd i hela landet. Vi kommer också ha möjlighet att diskutera de förslag som förbundsstyrelsen tagit fram till mötet. Ett av styrelsens förslag är översynen av stadgarna. Just nu är förslaget ute på remiss, så passa på att lämna in synpunkter innan den 6 februari.

Efter lunch öppnar vi förbundsmötet. Förhandlingarna fortsätter fram till lunch på söndagen.

- Din delaktighet och ditt engagemang är viktigt på förbundsmötet, Gymnastikförbundets högsta beslutande organ, och vi har flera viktiga områden att diskutera och samlas kring. Vi ser förstås särskilt fram emot att tillsammans fatta kloka beslut utifrån vår nya gemensamma strategiska plan som sträcker sig fram till och med år 2028, säger Anna Iwarsson, Gymnastikförbundets ordförande.

Vi ses i Växjö!

Läs mer om förbundsmötet i Växjö här

Remiss stadgeförändringar, sista svarsdag 6 februari

Publicerad: 2022-01-31

UPPTÄCK MER