Nya kurser i hopprep på gång

Inspelning av hopprepskurs pågår, person med kamera framför personer med hopprep

Produktionen av två helt nya kurser i hopprep är i full gång och de kommer att lanseras i augusti 2022.

Hopprep A kommer att bli en digital distanskurs för alla som vill lära sig grunderna, och Hopprep B kommer att bygga vidare på A med bland annat mer avancerade trick, show och fysisk prepararation.

Arbetet med de nya kurserna har pågått sen förra hösten och intensifierats de senaste månaderna. Det är verkligen full fart och i februari genomfördes en fullspäckad filmdag för Hopprep A i Kämpinge. På plats var Liv Murmark och Kajsa Murmark, två av medlemmarna i expertgruppen. Förutom dessa två ingår även Jenny Holmqvist i expertgruppen. Filmdagen bjöd på många hopp, glada aktiva och allt från lekar med långrep till olika trick i dubbelrep och enkelrep.

Mer info om de kommande kurserna, förkunskapskrav och konvertering kommer under våren att publiceras på www.gymnastik.se/utbildning. Håll utkik!

Publicerad: 2022-03-16

UPPTÄCK MER