GF Uppsalaflickorna vinner lag-SM i rytmisk gymnastik 2022

En bild

Under helgen har lag-SM i rytmisk gymnastik avgjorts i Kristianstad. Sex lag ställde upp i seniorernas tävling och det blev till slut GF Uppsalaflickorna som fick kliva högst upp på pallen.

Årets sista SM i gymnastik är nu avgjort. Lag-SM i rytmisk gymnastik gick av stapeln under söndagen och som vinnare stod GF Uppsalaflickorna. Lag bestående av Alva Svennbeck, Agnes Hagberg, Emma Göransson, Elina Sheremey och Maja Isaksson genomförde en mycket fin tävling slutade på poängen 138,600. Både andra och tredjeplatsen gick till Skåne och Nevis RG, lag 1 tog hem andraplatsen med poängen 124,250 och lag 2 slutade trea med poängen 92,550.

Tävlingshelgen inleddes redan under lördagen med lag-JSM där totalt elva lag ställde upp. Även där blev det GF Uppsalaflickorna som fick kliva högt upp på pallen. Laget bestående av Linnea Magdeburg, Josefine Engstrand och Aleksandra Pochec fick poängen 125,050. Tvåa blev Stråssa GF som slutade på poängen 107,200 och på en tredjeplats kom Nevis RG med 103,450 poäng.

Stort grattis!

Poäng och resultat hittar du här

Foto: GF Uppsalaflickorna

Publicerad: 2022-10-30

UPPTÄCK MER