Etiska frågor och utsatta områden

En bild

Nu finns två nya spännande uppdrag inom Svensk Gymnastik att söka.

Är du en engagerad, drivande brobyggare som vill vara med och skapa ökad närvaro för Svensk Gymnastik i utsatta områden? Då kan tjänsten som programansvarig för utsatta områden vara något för dig. Som programansvarig ansvarar du för att projektleda, utveckla och genomföra insatser för ökad föreningsdriven idrott, särskilt gymnastik, i utsatta områden. Kärnan i rollen innebär att arbeta både strategiskt, taktiskt och operativt för att skapa en mer meningsfull vardag i dessa områden genom föreningsidrotten. Du ska utifrån ett hållbarhetsperspektiv arbeta för att främja integration, jämställdhet och minskat utanförskap och fungera som en viktig och positiv förebild.

Läs mer om uppdraget och hur du söker det här.

Sedan 2014 har Gymnastikförbundet haft en GymO och nu söker vi dig som vill förstärka arbetet med de etiska frågorna och att i förlängningen stödja och hjälpa föreningar och förbundet (regionalt och nationellt) inom området. Uppdraget handlar i första hand om att ta emot, sortera och följa upp inkomna ärenden, men i vissa fall också att ge stöd och råd, samt att, då det krävs, initiera

Läs mer om uppdraget och hur du söker det här. Pdf, 166 kB.

Publicerad: 2023-05-16

UPPTÄCK MER