Succé för Elis och Miranda i Bulgarien

En bild

I går kväll säkrade Miranda Tibbling och Elis Torhall sina respektive totala världscupstitlar i parkour i Sofia efter två makalösa runs.

Miranda tog sig enkelt vidare till lördagens final under fredagens kval och i finalen var hon lika överlägsen. Med flera sekunders marginal tog hon sin femte världscupsseger i karriären och säkrade därmed vinsten i den totala världscupen 2023.

Tanken fanns att ställa upp även i freestylekvalet med känningar i kroppen gjorde att hon avstod att tävla i den grenen.

I herrarnas freestylefinal visade Elis Torhall varför han är bäst i världen. Vägen dit var emellertid inte spikrak. Han avbröt sitt första kvalrun och tog sig precis vidare till finalen. Väl där var det inget att snacka om. Med ett svårt runt, där han var först i världen med att ställa en trippel swing gainer, tog han förstaplatsen och även han säkrade den totala världscupen.

Elis tävlade för första gången i grenen speed, och hamnade precis utanför semifinalen.

Stort grattis till er båda!

Publicerad: 2023-09-10

UPPTÄCK MER