Skicka in motioner och nominera till personvalen senast 31 dec 2023!

En bild

Gymnastikförbundets medlemsföreningar kallas till förbundsmöte 27-28 april 2024 i Umeå. Gör din röst hörd, nätverka, prata gympa och var med och påverka Svensk Gymnastiks utveckling. Mötet hålls på Clarion Hotel Umeå i centrala stan dit du lätt tar dig både från tågstation och flygplats. Så ta chansen att uppleva våren i björkarnas stad!

Under förbundsmötet fattas beslut om inriktningen för Gymnastikförbundet och Svensk Gymnastik de kommande två åren. Vi behandlar även förslag som inkommit från er medlemmar (motioner) samt från förbundsstyrelsen (propositioner). Slutligen så genomförs val till förbundsstyrelse, valberedning, valberedningssamordnare, juridiska nämnden och revisorer. 

31 december 2023 är sista dag att skicka in motioner samt nominera till de olika personvalen. Genom att göra detta kan din förening bidra till utvecklingen av Svensk Gymnastik. Sätt upp det på föreningsstyrelsens agenda redan idag! 

Läs mer här.

Publicerad: 2023-12-12

UPPTÄCK MER