Gå till innehåll
Lyssna
Svensk Gymnastik

Nathalie Westlund i världscupsfinal

En bild

I årets andra start i världscupen i artistisk gymnastik tog sig Eskilstunagymnasten Nathalie Westlund vidare till final i grenen barr.

Det här blir Nathalies andra final på kort tid. För mindre än en månad sedan kom hon, trots ett fall, femma i just barr på världscupen i Osijek, Kroatien.

I dagens kval blev det en lång väntan för Nathalie som var sist ut i startfält i Varna Bulgarien. Med en riktig kämparinsats tog sig Nathalie genom sin serie och poängen 12.433, som var den femte bästa i kvalet, räckte för vidare avancemang. Serien kostade väldigt mycket i avdrag och det finns mer att hämta i finalen.

- Jag vet knappt hur jag ska beskriva min serie - det var en av den mest slitigaste serie jag gjort - ingen av mina övningar kändes som vanligt förutom avhoppet. Det enda jag tänkte hela serien var att jag kommer inte ramla ner, jag kommer inte ramla ner, och jag är så glad att jag tog mig till final och får visa min serie igen i finalen på lördag, berättar Nathalie.

I morgon fortsätter världscupens kvaltävlingar och Jennifer Williams och Elina Gravin, båda från Eskilstuna GF, tävlar i bom. Nathalies final går på lördag med start klockan 15.00 svensk tid.

Finalerna går att se på Eurovision Sport och resultaten samlas i appen Elevien.

Publicerad: 2026-05-07

UPPTÄCK MER