Hur tränar vi gymnastik i Coronatider?

En bild

Tisdagen den 9 februari arrangerar vi tillsammans med RF-SISU en digital mötesplats där vi samtalar och inspirerar varandra att hitta bra träningsformer för alla våra aktiva under Coronapandemin och de rådande restriktionerna. Det är viktigt att vi fortsätter att hålla igång för att hålla uppe intresset, den fysiska statusen och den sociala kontakten.

Träffen vänder sig framför allt till alla gymnastikledare i Norr- och Västerbotten, men vi välkomnar även kanslister, styrelsemedlemmar och andra organisationsledare inom gymnastikföreningarna regionen.

Datum: 9 februari
Tid: 19:00-20:30
Kostnad: Gratis!
Plats: Digitalt. De som anmält sig kommer att få en länk till sin mail på förmiddagen den 9/2
Målgrupp: Aktivitets- och organisationsledare inom Gymnastikförbundet Norrs medlemsföreningar
Anmälan: Senast den 8/2. Du anmäler dig här>>

Vid frågor kontakta Linda Hjortborg på RF-SISU Västerbotten (linda.hjortborg@rfsisu.se) eller Josefine Ekman på Gymnastikförbundet Norr (josefine.ekman@gymnastik.se).

Publicerad: 2021-01-21

UPPTÄCK MER