Save the date - varmt välkomna till ett digitalt Truppslag

En bild

Foto: Fredric Berggren

Här kommer en positiv nyhet från Truppkommittén i norr - det blir ett digitalt Truppslag i vår!

Redan i höstas planerade Truppkommittén i norr att genomföra en digital tävling för regionens trupptävlande föreningar. Sedan kom hårdare coronarestriktioner och tävlingen fick - trots det digitala formatet - läggas på is. Efter en lång och - på många sätt - mörk vinter, känns det nu åter möjligt att genomföra en digital trupptävling. Vi hoppas och tror att tävlingen ska ge många gymnaster och lag i regionen ett mål med träningen i vår och på så sätt bidra till högre motivation i denna tuffa, trista pandemitid som fortsätter utmana oss på många sätt.

I klasserna 4-9 (7-9 de nya gemensamma reglerna för hela landet) kommer en digital mångkampstävling att genomföras. Tävlingsupplägget blir att lagen filmar sina grenar, skickar in filmerna och får dem bedömda. Man kommer att ha minst 10 dagar på sig i slutet av april/ början av maj att filma.

Mer information kommer i början av april men det är dags att börja träna redan nu!

Har ni några frågor eller idéer redan nu, så skicka ett mail till mia.larsson@mail.se

Publicerad: 2021-03-15

UPPTÄCK MER