Webbinarium - hur man söker projektstöd

En bild

Vill ni söka bidrag för att utveckla er föreningsverksamhet men tycker det är lite krångligt att veta hur, vad och när man kan söka pengar för olika projekt? Gymnastikförbundet Norr bjuder nu in till ett digitalt webbinarium som syftar till att informera om de olika projektstöd som gymnastikföreningar kan söka hos Svenska Gymnastikförbundet och RF/SISU för att utveckla sin verksamhet i enlighet med Svensk Gymnastik Vill och Strategi 2025.

Vi får många frågor angående projektstöd, bland annat om när eller hur man gör en ansökan samt vilka projekt man kan söka för. Under kvällen kommer vi främst att fokusera på de frågorna kopplat till projektstöden från Svenska Gymnastikförbundet, men vi kommer även att gå igenom förutsättningar för att söka projektstöd hos RF/SISU Västerbotten och RF/SISU Norrbotten.

Datum och tid: Torsdag 15 april, klockan 18.30-20.00.

ANMÄL ER HÄR

Deltagandet är kostnadsfritt och länk till webbinariet mailas ut till anmälda deltagare ett par dagar innan.

Frågor hänvisas till david.backa@gymnastik.se

Varmt välkommen!

Publicerad: 2021-03-16

UPPTÄCK MER