En sammanfattning från årsmötet 2021

En bild

I lördags genomförde Gymnsatikförbundet Norr sitt första, helt digitala årsmöte. Här kommer en sammanfattning av mötet.

Lördagen den 20 mars genomförde Gymnastikförbundet Norr, med anledning av Coronapandemin, ett nästintill helt digitalt årsmöte. Årsmötet sändes från Idrottens Hus i Umeå där fem personer deltog. Via länk deltog ytterligare 18 personer från 7 olika föreningar. Här kommer en sammanfattning av mötets olika beslut och val.

Lisa Lundin om rollen som ledamot i Förbundsstyrelsen

Timmen innan själva årsmötet genomfördes en intervju där Josefine Ekman, Idrottskonsulent GF Norr, samtalade med Lisa Lundin om hennes uppdrag i Gymnastikförbundets Förbundsstyrelse. Sedan Förbundsmötet 2020 har region Norr nämligen två representanter med i Förbundsstyrelsen genom Lisa Lundin (Umeå) och Thor Stöckel (Luleå). Thor kunde tyvärr inte närvara vid lördagens årsmöte. Under samtalet berättade Lisa om sin egen bakgrund inom gymnastiken, hur det kommer sig att hon blivit invald i Förbundsstyrelsen, vilka frågor hon själv tycker känns viktiga att driva där samt vad som är i fokus nu och under 2021 från Förbundsstyrelsens sida. Alla som var med och lyssnade fick också möjlighet att ställa frågor.

Två personer sitter vid litet runt bord. I bakgrunden syns rollups med info om gymnastik. 

Lisa Lundin och Josefine Ekman. Foto: Hanna Björk

Två nya suppleanter i styrelsen

Årsmötet sedan leddes av Åsa Ögren, ordförande i RF-SISU Västerbottens styrelse. Trots både teknikstrul och larm i lokalen så flöt det hela på, på ett rätt så trivsamt och trevligt sätt och vi är väldigt glada över att årsmötet kunde välja in två nya suppleanter i regionstyrelsen för GF Norr. Hanna Björk fick fortsatt förtroende som ordförande för en tid av ett år. Den nya styrelsen ser ut enligt följande:

Ordförande:
Hanna Björk, Umeå

Ledamöter:
Vera Gärdemalm, Kiruna
Marie Hedman Alainentalo, Pajala/Boden
Helen Birberg Wollmén, Luleå
Eva Larsson, Boden
David Almqvist, Umeå
Pernilla Eriksson, Umeå

Suppleanter:
Jane Grenman, Luleå
Stefan Dafors, Lycksele

Du hittar kontaktuppgifter till hela styrelsen för Gymnastikförbundet Norr här>>

Personer framför bord med gavel, i bakgrunden rollups med info om gymnastik

Åsa Ögren, ordförande RF-SISU Västerbotten tillsammans med Hanna Björk, ordförande GF Norr. Foto: Josefine Ekman

Vad gäller övriga personval så kunde årsmötet även välja en ny revisor genom Jessica Fritz, Umeå. Ann-Christin Sundberg som varit revisor för GF Norr i några år valde att avböja omval. Till valberedningen gjordes ett nyval av Kirsi Kohlström som lämnar sin post som vice ordförande i GF Norrs styrelse. Hon går in som ledamot i valberedningen tillsammans med Agnetha Andersson (ledamot), Umeå, Ramya Kumar (suppleant), Umeå och Reza Firouzfar (sammankallande), Luleå.

Uppvaktningar och avtackningar

Årsmötet avslutades med ett antal uppvaktningar och avtackningar.

Årets förening 2020 - Stefan Dafors, ordförande i Korpförening Lycksele mottog utmärkelsen Årets förening 2020 som tilldelas ett stipendium på 2500 kr.

Årets ledare 2020 - Johanna Sarri, GK Norra Norden var närvarande och fick ta emot utmärkelsen Årets ledare 2020. Hon tilldelas ett stipendium på 2500 kr.

Bodens Gymnastikklubb 100 år - Bodens Gymnastikklubb firar 100 årsjubileum vilket uppmärksammas med en utbildningscheck från Gymnastikförundet Norr.

Kirsi Kohlström, Umeå och Björn Lindberg, Luleå - lämnar båda sina uppdrag i GF Norrs styrelse. Tyvärr var ingen av dem närvarande vid årsmötet men en gåva skickas till dem båda per post.

Annika Berggren, Harads - lämnar sitt uppdrag i Gymnastikförbundet Norrs valberedning och uppvaktas med en digital blomcheck.

Ann-Cristin Sundberg, Umeå - slutar som revisor för Gymnastikförbundet Norr och uppvaktas även on med en digital blomcheck.

Slutligen riktades ett stort tack Åsa Ögren som ledde oss genom årsmötet på ett snyggt och rutinerat sätt, till Lisa Lundin som ställde upp på en intervju innan årsmötet och sist men inte minst till alla föreningsrepresentanter som närvarade vid mötet. För oss fem som fanns på plats på Idrottens Hus i Umeå blev det också tårta, blommor och sång för vår ordförande Hanna som fyllde 40 år tisdagen innan årsmötet.

Princesstårta med texten Grattis Hanna 40 år

Sammanfattningsvis tar med oss en en hel del utvecklingsmöjligheter till nästa års årsmöte som även det kommer ske digitalt, tisdagen den 22 mars 2022.

Varmt välkomna då säger vi redan nu!

Publicerad: 2021-03-25

UPPTÄCK MER