Inbjudan: Inspirationsdag för seniorledare och föreningar

En bild

Gymnastikförbundet driver ett projekt som syftar till att hjälpa föreningar att behålla och rekrytera nya medlemmar inom verksamheten för seniorer (65+)

För dig som är ledare eller organisationsledare i en förening (ansluten till Gymnastikförbundet) som har eller vill starta träning för seniorer arrangeras en kostnadsfri digital inspirationsdag. Med hjälp av bland annat Michail Tonkonogi och Mai-Lis Helénius kommer du få lyssna på den senaste forskningen inom träning och fysisk aktivitet för seniorer. Vi kommer att diskutera de utmaningar som vi ser och hur vi övervinner dessa för att komma igång med och utveckla träningen för målgruppen.

Det finns tre olika datum att välja mellan:

  • Torsdag den 30 september 13:00 – 16:30
  • Onsdag den 27 oktober 13:00 – 16:30
  • Torsdag den 25 november 13:00 – 16:30

Det finns cirka 20 platser per tillfälle och först till kvarn gäller.

Läs mer och anmäl dig här.

Publicerad: 2021-09-03

UPPTÄCK MER