Manlig artistisk gymnastik i syd
Manlig artistisk gymnastik (MAG) är en olympisk gren där gymnasterna tränar och tävlar i sex grenar: fristående, bygelhäst, ringar, hopp, barr och räck. Grenarna ställer krav på styrka, rörlighet, koordination, balans och explosivitet.
Fristående: Ett program till musik där gymnasten kombinerar akrobatik, gymnastiska moment och koreografi med balans och styrka.
Bygelhäst: Tekniskt krävande övningar som utförs i ständig rörelse över hästens olika delar. Svårighetsgraden påverkas främst av hur händerna placeras: på byglarna, eller ”på lädret” utanför eller mellan byglarna.
Ringar: Här varvas svingövningar med utmanande styrkekombinationer.
Hopp: En explosiv gren där gymnasten springer fram och utför ett hopp med handisättning på hoppbordet och utför en eller flera rotationer.
Barr: Gymnasterna ska utföra både stödjande och hängande övningar över och under de två parallella holmarna.
Räck: En spektakulär gren med svingar och flygelement där gymnasten släpper stången och återtar greppet efter en rotation.
Tävlingar genomförs som individuell mångkamp, lagtävling och individuellt i de olika grenarna.
Artistisk gymnastik kan tränas och tävlas på olika nivåer – från en rolig och utvecklande träningsform till satsning på högsta nivå.
MAG kontaktperson:
Eddie Olsson
Är du intresserad av att veta mer om MAG?
Klicka här att komma i kontakt med någon i kommittén

Läs mer