Gruppträning - något för alla

För många är gruppträning det perfekta sättet att hålla kroppen i trim. Att mötas vecka efter vecka och träna tillsammans kan innebära mycket mer än fysisk aktivitet.

Gymnastikförbundet är naturligtvis stolt över det engagemang och den kämparanda som bubblar runt om vårt land.

Vi har nyligen producerat ett antal kortfilmer som förhoppningsvis förmedlar hur fantastisk gruppträning kan vara och samtidigt visar några av de många träningsformerna som finns att tillgå för den som väljer gruppträning i förening.

Först ut kommer en film från ett afrodanspass inspelad hos Huddinge Gymmix.

Under de kommande veckorna lägger vi löpande ut fler filmer i våra sociala medier och under gruppträningssidan här på webben. 

-------------------------------------------------------------------

Afrodans - 

Den afrikanska musiken och närvaron i dina rörelser är två viktiga komponenter i ett afropass. Ett glädjefyllt pass fritt från prestationskrav och svåra danssteg. Här dansar man barfota, drar kraft från rytmerna och bränner massor med kalorier.   

 

Publicerad: 2017-03-06

UPPTÄCK MER