Ny sammansättning i FIG:s styrelse

FIGs president Morinari Watanabe

Vid FIG:s (internationella gymnastikförbundet) kongress i Turkiet stod personvalen högt på agendan och under lördagen blev det klart vilka personer som valdes in i styrelsen och de olika kommittéerna.

För Sverige och Svensk Gymnastik blev det ett spännande val. Vi har under många år haft förmånen att vara representerade i den internationella gymnastiken genom att Margaret Sikkens Ahlquist har varit ordförande i kommittén för Gymnastics for All. I år kandiderade hon till posten som vice president, men blev tyvärr inte invald. Följande personer, med president Morinari Watanabe (JAP) i spetsen kommer utöver alla ny- eller omvalda ordföranden i de tekniska kommittéerna, leda det internationella gymnastikförbundet de kommande åren:

  • Ali Al-Hitmi (QAT), 1st Vice-President
  • Nellie Kim (BLR/re-elected), 2nd Vice-President
  • Suat Celen (TUR), 3rd Vice-President

- Margaret hade med sin kompetens och erfarenhet varit en oerhört stark och viktig kraft på internationella arenan. Vi har emellertid fortsatt förtroende för den gruppering som nu kommer leda den internationella gymnastiken vidare, säger Anna Iwarsson ordförande i Gymnastikförbundet och fortsätter:

- Jag vet att det är många med mig som vill tacka Margaret för hennes ovärderliga insatser inom området för Gymnastics for All och internationella gymnastikförbundet, något vi naturligtvis kommer uppmärksamma i samband med att nuvarande mandatperiod löper ut till årsskiftet.

Margaret Sikkens Ahlquist och Pelle Malmborg i diskussion under kongress

Anna Iwarsson, Margaret Sikkens Ahlquist och Pelle Malmborg i en paus under kongressen i Turkiet.

honorary vice-president  utmärkelse tilldelas Margaret

Margaret tilldelades hedersutmärkelsen honorary vice-president av internationella gymnastikförbundet. Här på bild tillsammans med president Morinari Watanabe.

Vid kongressen gjordes även vissa justeringar till FIG:s Code of Ethics. I samband med det yttrade sig Sverige och Norden, genom generalsekreterare Pelle Malmborg. Budskapet var tydligt om vårt gemensamma fortsatta ansvar med att utveckla det positiva ledarskapet och kulturen inom gymnastiken.

Pelle Malmborg talar på FIG konferens

För de nordiska länderna är frågan kring den etiska koden central. Pelle Malmborg förde gruppens talan under kongressen.

Här kan du läsa uttalandet i sin helhet:

Dear friends of gymnastics,

My name is Pelle Malmborg and I’m the Secretary General of Sweden. I’m addressing you on behalf of Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden.

Congratulations to all of you being elected and thank you for your commitment. You have accepted our trust, that you all through your leadership will move our sport forward, and we thank you for that.

The past couple of years we have all been moved and horrified by the many gymnasts from all over the world stepping forward and in a very brave way shared their stories. Stories on how they have been treated during their gymnastic career which is far beyond what is acceptable both in our society and especially not in sports where every part of it should be based on fair play and playfulness!

Many countries have taken powerful actions against this unwanted culture and leadership. The FIG has since the last congress also taken steps on the path to ensure a healthy culture within our fantastic sports. But we feel those steps are just the beginning and we strongly believe much more have to be done before we as the gymnastic family can feel proud and satisfied.

We are right now on our way to accept changes in the status in respect to the ethical code. Let me highlight the new text:

“The FIG does not advocate, support or practice any form of discrimination on any grounds such as race, skin colour, ethnic, gender, sexual orientation, language, religion, political or other opinion, national or social origin, property, birth, disability, physical attributes, or any other reason; the Federation does not permit any violation of human rights amongst its members.”

These are words that comes with commitment. Together we have the power to take an active part in turning our words and decisions into action. Let us have the smartness and bravery to listen and talk to our gymnasts from the past, in the presence and future. We are all in the position to have both the power and the responsibility to make a difference, let us all do just that!

Thank you!

Läs mer om besluten från kongressen och vilka individer som valdes in i de olika kommittéerna här.

Publicerad: 2021-11-07

UPPTÄCK MER