Framgångsrik dag för Kämpinge GF vid SM i hopprep

Grupp håller i pokal

Under onsdagen var det dags för hopprep att inleda sina tävlingar under årets SM-vecka. På schemat stod lagtävlingar och det blev en framgångsrik dag för Kämpinge GF som plockade hem samtliga guld till Skåne.

Det blev en fartfylld dag i Vasahallen i Linköping när hopprepstävlingarna gjorde entré på den officiella SM-veckan för första gången sedan 2018. Värmen var påtaglig inne i tävlingshallen, men trotts det fanns en stor publik på plats för att heja fram årets deltagare.

Under dagen avgjordes lagtävlingarna som totalt bestod av åtta olika grenar med ett lag som vinnare i varje gren och ett lag som vinnare av totalen. Efter en lång dag stod det klart att Kämpinge GF lag 4 bestående av Ina Murmark, Lova Lindgren, My Husberg, Olivia Odenhag och Hanna Andersson tagit hem segern i totalen och därmed kan titulera sig svenska mästare i hopprep lag 2022.

- Det har varit jättekul att tävla idag, och riktigt roligt att det gick så bra också på vårt första SM som seniorer. Men det har också varit väldigt varmt, särskilt i uppvärmningshallen, säger Ina Murmark från det vinnande laget.

Hanna Andersson och Ina Murmark tävlar i hopprep

Hanna Andersson och Ina Murmark. Foto: Bildbyrån

Silver i den totala lagtävlingen delades ut till Kämpinge GF lag 2 och brons gick till Kämpinge GF lag 5.

Gulden i de olika grenarna delades ut till:

Snabbhet 4x30 enkelrep: Kämpinge GF lag 3, Hanna Sällvik, Magda Murmark, Matilda Gustafsson, Tuva Felix och Elin Löfberg,
Snabbhet dubbelsnurrar: Kämpinge GF lag 1, Emmi Frostensson, Felina Dahlqvist, Linnea Palade, Meja Hedin och Mira Larsson
Snabbhet 1x60 dubbelrep: Kämpinge GF lag 2, Cecilia S Barkenhammar, Linn Weimarck, Lykke Rennmark, Selma Selander och Yrsa Nimbeck
Snabbhet 4x30 dubbelrep: Kämpinge GF lag 4, Ina Murmark, Lova Lindgren, My Husberg, Olivia Odenhag och Hanna Andersson
Single rope pair freestyle: Kämpinge GF lag 1, Emmi Frostensson, Felina Dahlqvist, Linnea Palade, Meja Hedin och Mira Larsson
Single rope team freestyle: Kämpinge GF lag 4, Ina Murmark, Lova Lindgren, My Husberg, Olivia Odenhag och Hanna Andersson
Double dutch single freestyle: Kämpinge GF lag 4, Ina Murmark, Lova Lindgren, My Husberg, Olivia Odenhag och Hanna Andersson
Double dutch pair freestyle: Kämpinge GF lag 4, Ina Murmark, Lova Lindgren, My Husberg, Olivia Odenhag och Hanna Andersson

Under dagen avgjordes även JSM och vinnare i totalen för lag blev Kämpinge GF lag blå bestående av Emmy Wettergren, Frida Murmark, Iva Renström, Madison Stenfeldt och Matilda Odenhag. Samtliga resultat från dagen går att hitta här.

Imorgon fortsätter SM i hopprep med de individuella tävlingarna. 9.30 drar tävlingarna igång och de går att följa på Gymnastikförbundets youtube-kanal.

Publicerad: 2022-06-29

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer