Totalt 18 medaljer till Sverige vid NM och JNM i artistisk gymnastik

Person utövar gymnastik på räck

Söndagen bjöd på grenfinaler för gymnasterna i det svenska landslaget som under helgen tävlat NM och JNM på Island, och även dag två bjöd på fina svenska prestationer. Totalt 18 medaljer åker med flyget hem till Sverige.

Grenfinaler stod på schemat under dagens tävlingar på Island och flera av de svenska gymnasterna hade tagit sig dit, och medaljer blev det även idag. Efter att grenfinalerna avslutats stod det klart att hela 13 grenmedaljer går till Sverige. Tillsammans med gårdagens framgångar betyder det att Sverige lämnar Island med totalt 18 medaljer.

Grenmedaljerna som Sverige knep under söndagen delades ut enligt följande:

Juniorer
Jacob Söderqvist – brons i bygel
Luis Il-Sung Melander – guld i ringar och silver i barr
Elina Grawin – guld i barr

Seniorer
David Rumbutis – guld i barr, silver i bygel
Karl Idesjö – brons i ringar, barr och räck
Malva Lundqvist Wingren – silver i hopp
Nathalie Westlund – guld i barr
Alva Eriksson – guld i fristående, silver i barr

Juniorladslaget under tävling. 

Juniorlandslaget i manlig artistisk gymnastik under helgens JNM.

Landslagschef Mats Mejdevi kommenterar helgen:

- Vi hade något högre förhoppningar för grenfinalerna, men så är det, man vill alltid ha mer. Men vi är mycket nöjda med guld i lag till både herrarna och damerna. Det var många år sedan det hände senast.

Nu blickar landslaget vidare mot en av årets största tävlingar, EM och JEM som går i München i augusti. Fokus inför det mästerskapet blir att höja svårighetsnivån ytterligare och behålla en suverän lagkänsla.

Alla resultat från helgens NM och JNM går att se här.

Publicerad: 2022-07-03

UPPTÄCK MER