PEAK live – digital föreläsning om hållbar träning och prestation

En bild

PEAK i gymnastik bjuder på en digital föreläsning om vikten av individanpassad träning.

Missa inte chansen att lära dig mer om hållbar träning och prestation ur ett fysiologiskt och psykologiskt perspektiv.

Föreläsningen hålls av:

  • Cecilia Åkesdotter, doktorand i idrottsvetenskap med inriktning idrottspsykologi
  • Mikael Flockhart doktor i idrottsvetenskap med inriktning fysiologi

Att träning bryter ner och vila bygger upp har vi fått lära oss. Men både nedbrytning och uppbyggnad är processer som tar olika tid i anspråk hos olika individer och förändrade förutsättningar ändrar lätt spelreglerna. Detta står i kontrast till det linjära tänk kring belastning och återhämtning som ligger till grund för att skriva träningsprogram och hur träning ofta kommuniceras. Genom att lära dig lyssna på kroppen, ta hänsyn till vad som händer i livet och träna för maximal utveckling istället för maximal belastning når du bättre resultat och minskar risken för skador.

Föreläsningen vänder sig främst till dig som är elitaktiv inom någon av gymnastikens discipliner men är öppen för alla som har intresse av att lära sig mer om hur vi kan optimera vårt träningsresultat. Titta på föreläsningen på Gymnastikförbundets Youtube-kanal.


Publicerad: 2023-01-09

UPPTÄCK MER