Säkra din biljett till SM-veckan!

En bild

Mellan den 27 juni och 2 juli arrangeras sommarens SM-vecka i Umeå. Kommer du vara på plats och se gymnastikens tävlingar live? Då är det dags att köpa biljett.

Artistisk gymnastik och truppgymnastik är de av gymnastikens discipliner som håller sina tävlingar under sommarens SM-vecka, där totalt ett 20-tal idrotter deltar. Den artistiska gymnastiken avgörs i mitten av veckan med mångkamp onsdagen den 28 juni och grenfinaler torsdagen den 29 juni. Grenfinalerna kommer att sändas i SVT. Truppgymnastiken avgörs under slutet av veckan med kval lördagen den 1 juli och TV-sända finaler den 2 juli.

Säkra din biljett till tävlingarna i artistisk gymanstik här.

Du som vill se SM i truppgymnastik live köper din biljett här.

Mer info om SM-veckan 2023 finns på vår mästerskapssida.

Publicerad: 2023-05-16

UPPTÄCK MER