Fin förstadag för de svenska gymnasterna

En bild

EM i rytmisk gymnastik är i full gång och idag har de svenska gymnasterna inlett tävlingen i Baku.

Först ut på tävlingsprogrammet stod tunnband och boll. Alva Svennbeck från Uppsala, som tävlar i alla grenar under EM, fick en lite skakig start i tunnband där hon inte riktigt nådde upp till sin normala nivå och fick poängen 22.300 efter tapp. I andra grenen boll visade hon fin känsla men med en mindre miss. Poängen blev 23.450. I morgon fortsätter kvaltävlingarna i band och käglor.

Alva Svennbeck  EM 2023

Emma Göransson, Uppsala, tävlade i tunnband och fick en fin och stabil start i mästerskapet med sitt kraftfulla program som belönades med poängen 22.850. Emma tävlar liksom Alva i band och käglor i morgon.

Emma Göransson EM 2023 i RG

Elina Sheremey, Uppsala, gjorde en strålande prestation i grenen boll där hon under sitt andra EM presenterade ett väldigt elegant program. Poängen blev 24.200. I och med detta framträdande har hon avslutat sitt EM-äventyr för denna gång.

- Det kändes stabilt. Lite nervöst och skakigt men jag lyckades ändå köra ett bra bollprogram med en bra poäng, säger Elina.

EM i RG spagathopp Elina

Tävlingarna i band och käglor inleds klockan 14.40 för de svenska gymnasterna och sänds via Eurovision Sports Live.

Resultaten hittar du här

Streaminglänk

Foto: Filippo Tomasi


Publicerad: 2023-05-18

UPPTÄCK MER