Spännande grenfinaler i artistisk gymnastik under SM-veckan i Umeå

En bild

Den andra och sista tävlingsdagen för den artistiska gymnastiken under SM-veckan innebar grenfinaler. Det var både nya och gamla stjärnor som tog plats när medaljörerna skulle koras, och hela åtta olika gymnaster fick kliva högst upp på pallen.

Solen och värmen välkomnade publiken till Umeå Energi Arena under dagens direktsända grenfinaler. Det starka startfältet bestod av en hel del välkända ansikten, men också några uppstickare.

En som visade fin form under damernas mångkamp igår var Maya Ståhl från Tidaholms GS och hon fick till en strålande tävling även under torsdagen när hon tog hem guldet i både bom och fristående. På hopp var det Embla Molander från GF Atletica som fick kliva högst upp på pallen och i barr knep rutinerade Alva Eriksson, Stockholm Top Gymnastics, guldet. Efter prisutdelningen mötte vi en nöjd Alva som sa såhär om veckans tävlingar.

- Det har varit väldigt kul att få se alla andra gymnaster och också att tävla damerna och herrarna tillsammans, det har varit en väldigt fin gemenskap. Det kändes bra att jag tog mig igenom barren också och sakta men säkert börjar förbereda mig mot mästerskapen som kommer senare i höst.

Maya Ståhl och Alva Eriksson inväntar poängen i barr. Foto: Jonas Gunnarsson

Herrarnas tävling började med fristående där en av förhandsfavoriterna, Filip Lidbeck från Halmstad Frigymnaster, lyckades genomföra ett strålande program och plocka hem guldet. Filip tog även hem guldet i hopp.

- Det var en lite lång tävlingsdag men gött att fristående var först ut. Detta är mitt första SM-guld i fristående och jag har suktat efter det här guldet ett tag nu. Skönt att köra två riktigt bra serier i fristående den här tävlingen, både igår och idag, sa Filip efter att ha tagit emot sina två guld.

Filip Lidbeck jublar efter att ha säkrat guldet i fristående. Foto: Jonas Gunnarsson

I den tekniskt svåra grenen bygel tog Joakim Lenberg från GK Motus-Salto hem segern och i ringarna lyckades hans klubbkamrat Luis Il-Sung Melander försvara sitt guld i grenen från 2022 på ett övertygande sätt. Dagens två avslutande grenar för herrarna var barr och räck. I barr vann Karl Idesjö, Hammarbygymnasterna och i räck avslutade gårdagens mångkampssegrare, Marcus Stenberg från Lulegymnasterna, med att ta hem ytterligare ett guld till Norrland.

Samtliga medaljörer vid dagens grenfinaler i artistisk gymnastik

Kvinnlig artistisk gymnastik
Barr
1. Alva Eriksson, Stockholm Top Gymnastics
2. Nora Hanfelt, GK Motus-Salto
3. Maya Ståhl, Tidaholms GS

Hopp
1. Embla Molander, GF Atletica
2. Kristina Åhlin, Östersundsgymnasterna
3. Melissa Sandberg, Stockholm Top Gymnastics

Bom
1. Maya Ståhl, Tidaholms GS
2. Hanna De waal, Västerås GF
3. Maja Sandfridsson, Tidaholms GS

Fristående
1. Maya Ståhl, Tidaholms GS
2. Alice Zakrisson, Sundsvallsgymnasterna Jaktfalken GK
3. Lova Folestad, Stockholm Top Gymnastics

Manlig artistisk gymnastik
Fristående
1. Filip Lidbeck, Halmstad Frigymnaster
2. Lukas Houser, Hammarbygymnasterna
3. Marcus Stenberg, Lulegymnasterna

Bygel
1. Joakim Lenberg, GK Motus-Salto
2. Marcus Stenberg, Lulegymnasterna
3. Jacob Söderqvist, KFUM Gymnastikavdelningar

Ringar
1. Luis Il-Sung Melander, GK Motus-Salto
2. Karl Idesjö, Hammarbygymnasterna
3. Marcus Stenberg, Lulegymnasterna

Hopp
1. Filip Lidbeck, Halmstad Frigymnaster
2. Vilgot Hyll, Halmstad Frigymnaster
3. Lukas Houser, Hammarbygymnasterna

Barr
1. Karl Idesjö, Hammarbygymnasterna
2. Marcus Stenberg, Lulegymnasterna
3. William Sundell, Hammarbygymnasterna

Räck
1. Marcus Stenberg, Lulegymnasterna
2. Luis Il-Sung Melander, GK Motus-Salto
3. Jacob Söderqvist, KFUM Gymnastikavdelningar

Samtliga resultat och poäng från dagen, då även juniorernas grenfinaler avgjordes, hittar du här.

Foto: Jonas Gunnarsson

Publicerad: 2023-06-29

UPPTÄCK MER