Har du haft en korsbandsskada?

En bild

Känner du en gymnast som skadat sitt korsband? De kan nu bidra till forskning om rehabilitering och återgång till gymnastik efter en korsbandsskada genom att besvara en webenkät. Studien genomförs av Karolinska Institutet och har som syfte att kunna förbättra rehabiliteringsprocessen hos gymnaster.

Deltagare sökes till en pågående studie om gymnasters upplevelser av rehabilitering och återgång till gymnastik efter en korsbandsskada. Studien bygger på en tidigare genomförd intervjustudie och förväntas bidra med ytterligare information för att i framtiden kunna förbättra rehabiliteringsprocessen. Som deltagare besvarar du en webbenkät som tar cirka 3–10 minuter att fylla i.


Ta del av enkäten här.


Har du ytterligare frågor om studien?
Kontakta Marita L Harringe med dr, leg fysioterapeut, 0722585192, marita.harringe@ki.se
Medansvarig för studien: Caroline Söderström, leg fysioterapeut, caroline.soderstrom@student.gih.se Stefan Höög, MSc, leg naprapat, landslagstränare, stefan.hoog@gymnastik.se

Publicerad: 2023-07-05

UPPTÄCK MER